Inzulínová pera

První průlom

Na trh takřka ve stejnou dobu přichází dva zcela revoluční produkty:

  • na jedné straně manuální dávkovač inzulínu MADI z tehdejšího ČSSR

  • na druhé dávkovač NOVO Pen z Dánska.

Pomůcka na vstřikování vyvinutá v Československu docentem Chlupem byla patentována v roce 1983, krátce po ní pak NOVO-Pen v roce 1984.



 

Vzhledem k bývalé „železné oponě“, a tehdejší politické situaci v Evropě, zůstává bohužel dávkovač MADI na západě pomůckou de facto neznámou.

 

Na oplátku se „pero“ NOVO stalo bestsellerem.

 

Výraz inzulínové pero se od této chvíle stal synonymem pro pomůcku, která ergonomicky integruje injekční stříkačku, kanylu, transportního kontejner a ampuli pro inzulín. Otáčením horního knoflíku nastavujete požadovanou dávku inzulínu. Stisknutím posléze dochází k aplikaci před-definovaného množství inzulínu do tkáně.

Dnešní trh

Dnes již na trhu existuje velké množství plně automatických dávkovačů a per, a to nejen na inzulín, kde je použití nejrozšířenější, ale pro aplikace různých medikací jako je např. na růstový hormon . Mnoho firem vyrábí tato zařízení. V repertoáru mají všechny různé velikosti pera a kanyly, velmi jemné dávkovací kroky pro dodání inzulínu, možnost použití na různé typy inzulínů, škálu barev, limitované edice například pro děti apod.

Malé umělecké díla

Stále více společností umožňuje umělcům vytvářet pera v průmyslovém designu a vytvářet tak malá umělecká díla. Jsou-li tyto, mnohdy state-of-art, výtvory užitečné pro zlepšení metabolické kompenzace jejich uživatelů, nechceme soudit.

Nejnovější inovace

Poslední „horkou“ novinkou na poli dávkování inzulínu jsou tzv. Inzulínová předplněná pera. Ta pocházejí z konce 90. let a měla by znovu ještě více usnadnit každodenní diabetický život. V těchto perech je ampule inzulínu pevně integrována, takže po odstranění bezpečnostního krytu jehly je zařízené připraveno k okamžitému použití. Po aplikaci je předplněné pero zlikvidováno.